Demand Gen kampaně: Jak se zařadí mezi stávající typy kampaní?

Google přichází po kampaních Performance max opět s další novinkou a tentokrát se jedná o migraci z Discovery kampaní na nové Demand Gen kampaně.

Po přečtení tohoto článku byste měli pochopit, v čem se liší oproti Discovery kampaním a být dostatečně informováni na zvážení, zda pro vás stojí za otestování či nikoli.

Discovery kampaně vs Demand Gen kampaně

Hlavním rozdílem je, že se Demand Gen bude zobrazovat také na YouTube Shorts a in-stream reklamách, které nebyly dostupné v Discovery kampaních. Attention span je v dnešní době na bídné úrovni a lidé preferují ve většině případech kratší a „attention grabbing“ kontent oproti dlouhým a rozsáhlým videím. Tento krok tedy působí ze strany Googlu poměrně logicky. 

Demand Gen Kampaně neobsahují klíčová slova, což jim znemožňuje zobrazování v search a shopping networku. Připomínají tedy tímto tedy spíše facebook reklamy a toto není jediná funkce, která vám je připomene.

Co se týče nabídkových strategií, tak máme na výběr mezi max. clicks, conversions a conversion value. U Performance max není možnost optimalizace na maximalizaci prokliků k dispozici, tady nám však tato možnost zůstává.

Discovery kampaně nám neposkytovaly možnost device targetingu, tuto možnost nám, ale překvapivě poskytují nové Demand Gen kampaně. Já jsem však zastánce toho, že pokud používám chytré nabídkové strategie, tak nechávám kontrolu plně na Googlu a bidy manuálně neupravuji.

Také nabízí možnost náhledu a díky tomu můžeme vidět, jak naše reklamy budou vypadat po jejich publikaci. 

Co mě osobně zaujalo nejvíce, je možnost „lookalike“ cílení, které již známe z facebook ads – umožňuje Google Ads identifikovat a cílit na uživatele, kteří se chovají podobně jako uživatelé, kteří již konvertovali na vašem webu.

Největším překvapením pro mě bylo, že si dokonce můžu zvolit úroveň úzkosti cílení, kdy mám na výběr mezi narrow, balanced či broad.

Pokud chci tedy cílit na úzkou skupinu lidí, kteří jsou svým chováním nejvíce podobní mým stávajícím nakupujícím, tak bych zvolil variantu narrow nebo mohu své cílení rozšířit na balanced či broad, přičemž google použije další signály, které mé publikum rozšíří. Jedná se tedy o otázku kvalita vs kvantita.

Docela se těším, až si tuto funkci vyzkouším v praxi a porovnám výsledky, protože se jedná o novinku, s kterou jsme se ještě nesetkali a může být zajímavým experimentem do budoucna.

Jak proběhne migrace?

Již nyní během října dochází k postupným migracím a od listopadu již nebude možné vytvářet Discovery kampaně.

Dobrou zprávou je, že se zachovají veškerá historická data, takže se nemusíte bát, že se vaše kampaně budou muset učit od začátku.

Co zvážit před testováním Demand Gen?

Je důležité upozornit na to, že se jedná o doplňkovou kampaň, která připadá v úvahu pouze v případě, kdy máte maximálně vytěžené search a shopping kampaně.

Stěžejní bude jako vždy kvalita podkladů, které Googlu poskytneme.

Možná bych zvážil vyčkat, než kampaň otestují velké agentury na znamenitém množství dat a snad se s námi také podělí o první „best practices“.

Demand Gen kampaně se budou časem zlepšovat, stejně jako se neustále zdokonalují kampaně Performance max, které se postupně zařazují do arsenálu čím dál tím více účtů. Buďme tedy trpěliví a věřím, že si jednoho dne své místo najdou.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish