Co je to MER a proč je užitečnější, než ROAS?

Co je to MER a proč je užitečnější, než ROAS?

ROAS (návratnost investic do reklamy) = celková hodnota konverzí/cena. Pokud tedy dosahuji ROAS 10, tak za každou korunu, kterou investuji do reklamy, dostanu 10 korun zpátky. Tuto základní metriku znají všichni markeťáci a hodně z nich ji také berou za klíčový faktor při rozhodování, zda je jejich marketing profitabilní, či nikoli. Podle této metriky se, ale díváme na velmi specifické kampaně a je těžké na základě toho určit, zda naše firma jako celek vydělává, či prodělává.

Pokud tedy chceme zjistit, jak funguje naše marketingové snažení jako celek, tak musíme vypočítat takzvaný MER (poměr efektivity marketingu), který vypočítáme tak, že vydělíme naše tržby (nejen z reklam, ale i organické nákupy atd. prostě celkové tržby) celkovou útratou v reklamách. Pokud tedy například utrácíte za facebook a google reklamy, tak to vydělíte útratou v těchto platformách.

Tržby jsou k zjištění v základním přehledu v shoptetu. Vždy vyberte například tržby za poslední rok podle shoptetu / kolik jste za tento rok utratili v reklamách.

Pokud se tedy jako markeťák dostáváte k novému účtu, tak jako první věc vypočítejte MER. Dá vám to přehled, jak se firmě daří jako celku. Jedná se o nejzákladnější metriku pro určení efektivity reklamních kampaní.

JAK VYUŽÍT MER PŘI ZVYŠOVÁNÍ ÚTRATY V REKLAMÁCH?

Řekněme, že vaše MER je 10 a znamená pro vás, že vyděláváte peníze. Můžete tedy začít útrácet více v reklamách. Pokud se po zvýšení útraty MER pohybuje na stejné hodnotě, tak úspěšně vyděláváte peníze. Pokud ale MER náhle klesne, tak vaše zvýšení útraty není efektivní.

Možná jste narazili na vrchol vašeho trhu, čili není dostatek lidí, kteří by měli zájem o váš produkt.

Nebo je také možné, že například kampaň Performance max využívá větší útraty na to, aby utrácela z většinové části na remarketingu. Ukazuje tedy reklamu těm stejným lidem, akorát ve větší frekvenci a ti nenakupují více na základě toho, že se jim vaše reklama zobrazuje 5x namísto předchozích 3x.

Je tedy potřeba se nad tímto zamyslet. Když budete vědět váš MER, tak vám to dá obecný přehled o tom, zda po zvýšení útraty také vyděláváte více peněz.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

cs_CZCzech